Sztuczna inteligencja w rachunkowości

Sztuczna inteligencja w księgowości

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja przekształca wiele dziedzin zawodowych, w tym rachunkowość i księgowość. Jako właściciele małych firm, zawsze szukamy sposobów, aby wyprzedzać trendy i nadążać za nimi. Wraz z postępem sztucznej inteligencji (AI) ważne jest, abyśmy rozumieli, jak ta nowa technologia wpłynie na nasze firmy. W przeszłości księgowi musieliby ręcznie obliczać i wprowadzać dane do swoich komputerów, ale teraz mogą polegać na technologii AI, która zrobi to za nich. Oznacza to, że firmy zaoszczędzą czas i pieniądze, a także unikną błędów wynikających z pomyłek ludzkich, które zdarzają się podczas wprowadzania danych. Przyjrzyjmy się, jak AI rewolucjonizuje małe firmy, księgowość i branżę księgową!

Korzyści płynące z zastosowania sztucznej inteligencji w rachunkowości i księgowości

Nie ma wątpliwości, że AI zmienia krajobraz biznesu, a niektórzy eksperci przewidują, że nawet 40% miejsc pracy zostanie zastąpionych przez roboty i AI w ciągu następnej dekady. Choć może się to wydawać negatywne, w rzeczywistości może to prowadzić do zwiększenia efektywności i produktywności w miejscu pracy. Na szczęście, AI nie zastąpi ludzi, przynajmniej nie w najbliższej przyszłości. AI ma potencjał, aby zostać włączona do codziennych zadań myślących przyszłościowo księgowych, usprawniając żmudne procesy i zmniejszając prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

AI jest ekscytującą perspektywą dla małych firm, ponieważ pozwala właścicielom skupić się na ich obowiązkach opartych na wiedzy, pozostawiając powtarzalne zadania technologii. Zamiast marnować czas na monotonne zadania, takie jak wprowadzanie danych, księgowi mogą skupić swoje wysiłki na pracy wymagającej ludzkiego podejścia, takiej jak analizowanie i interpretowanie danych oraz wykorzystywanie tych informacji wraz z ludzką intuicją w celu podejmowania przemyślanych decyzji dotyczących tego, jak firma powinna postępować.

Ponadto, AI ma potencjał, aby uczynić rachunkowość i księgowość bardziej wydajną i produktywną. W tradycyjnym środowisku księgowym błędy księgowe mogą pozostać niezauważone. AI może natychmiast wykryć błędy, zapewniając, że księgi są zawsze dokładne. Maszyny mogą również być w stanie dostarczać w czasie rzeczywistym spostrzeżeń finansowych, których odkrycie często wymaga od księgowych dodatkowego czasu i wysiłku.

AI może dopasować płatności i faktury

Chociaż integracja AI będzie się oczywiście różnić w zależności od unikalnych potrzeb i preferencji księgowych, klientów i firm, niektóre procesy księgowe są bardziej prawdopodobne niż inne, aby być obsługiwane przez AI i uczenie maszynowe. Jednym z głównych przykładów jest rozliczanie płatności za faktury.

Obecnie radzenie sobie z płatnościami wynikającymi z wielu faktur może być dość trudne, często wymaga od księgowego przekopywania się i dopasowywania faktur lub kontaktowania się z klientem w celu uzyskania wyjaśnień, co może być procesem bardzo czasochłonnym, zwłaszcza gdy w grę wchodzi wielu klientów i faktur. Uczenie maszynowe pozwala sztucznej inteligencji analizować dane i usuwać faktury lub generować nowe.

AI może pomóc firmom zachować zgodność z przepisami

Zgłoszenia wydatków powinny być dokładne i zgodne z wytycznymi firmy. AI może wykryć nieścisłości i oznaczyć niewłaściwe zgłoszenia do usunięcia lub zatwierdzenia przez człowieka. Taki audyt w czasie rzeczywistym byłby dość żmudny dla ludzkich księgowych. Korzystając z uczenia maszynowego, AI może uczyć się polityki firmy i analizować dane masowo, aby upewnić się, że nie ma żadnych rozbieżności.

AI może analizować dane i przeprowadzać szybką ocenę ryzyka

AI może również wykonywać zadania na dużą skalę, których terminowe wykonanie przez człowieka byłoby praktycznie niemożliwe. Na przykład, AI może przeanalizować dane z każdego projektu księgowego, jaki kiedykolwiek został zrealizowany w Twojej firmie. Następnie może dostarczyć cennych spostrzeżeń na temat tego, jak najskuteczniej kontynuować potencjalny pomysł na projekt lub nawet zalecić, aby firma w ogóle z niego zrezygnowała. Ludzki księgowy mógłby dojść do tych samych wniosków, ale przeglądanie danych zajęłoby mu niezliczone godziny. Sztuczna inteligencja pozwala na szybką ocenę ryzyka, pomagając firmom działać w bardziej efektywny sposób.

Konsultacje i sztuczna inteligencja w księgowości

Sztuczna inteligencja staje się główną siłą w świecie księgowości i rachunkowości. Aby uzyskać więcej informacji na temat księgowości małych firm i tego, jak Twoja firma może skorzystać z AI, skontaktuj się z Consultance Accounting. Consultance Accounting dostarcza najlepsze, oparte na technologii i zintegrowane operacyjnie rozwiązania księgowe dla rynku małych i średnich przedsiębiorstw. Od prognozowania przychodów po usprawnianie kategoryzacji i organizacji, Consultance wykorzystując najnowsze technologie daje Ci przewagę nad konkurencją, a to tylko kwestia czasu, zanim AI zostanie powszechnie przyjęta.