Porady dotyczące zmiany ścieżki kariery dla CPA i doradców podatkowych

Biorąc pod uwagę nowy krajobraz, CPA i inni specjaliści podatkowi mogą zadawać sobie pytanie, jakie kroki można podjąć, aby rozwinąć swoją karierę i znaleźć kolejną szansę.

Teraz, gdy minął już ponad rok od pandemii, sezon podatkowy (w końcu) dobiegł końca, gospodarka jest na fali wznoszącej i wielu specjalistów z dziedziny księgowości może być gotowych do poszukiwania swojej kolejnej szansy. Oto kilka sposobów, w jaki CPA i specjaliści podatkowi mogą zaplanować swój następny ruch.

Zapisz się na

nasz BEZPŁATNY biuletyn e-mailowyNie

przegap naszych najlepszych treści.Wpisz adres e-mail * Wpiszadres e-mailZapisz
się

Edukacja jest kluczem

Może się to wydawać podstawowe, ale edukacja i zdobywanie uprawnień to bardzo ważne elementy w zawodzie księgowego. Osoby aspirujące do odkrywania nowej roli powinny rozważyć wymagania dotyczące edukacji i certyfikacji w wybranej przez siebie ścieżce.

Dla wielu specjalistów zdobycie licencji CPA jest celem i częścią naturalnego rozwoju kariery. Uzyskanie tego certyfikatu może zakwalifikować Cię do wielu różnych możliwości kariery, od pracy w firmie księgowej po prowadzenie działalności w różnych branżach, a także pomóc Ci wyróżnić się wśród pracodawców i rekruterów z branży.

W zależności od Twoich długoterminowych celów, możesz rozważyć CMA (Certified Management Accountant), globalny certyfikat dla księgowych zarządzających i profesjonalistów finansowych, lub pracę w kierunku CGFM (Certified Government Financial Manager), profesjonalny certyfikat przyznawany przez Stowarzyszenie Księgowych Rządowych (AGA), który pokazuje kompetencje w umiejętnościach takich jak księgowość rządowa na poziomie federalnym, stanowym i lokalnym. Dodatkowe certyfikaty nie tylko dadzą Ci przewagę nad innymi kandydatami do pracy, ale ich zdobywanie gwarantuje, że jesteś na bieżąco z najnowszymi informacjami i zwiększa Twoją wiedzę.

A na tym edukacja się nie kończy. Na dzisiejszym rynku pracy ogromnym wyróżnikiem jest znajomość najnowszych technologii, w tym chmury, sztucznej inteligencji i automatyzacji, oraz praktycznych zastosowań w swojej roli. Coraz więcej firm przyjmuje te technologie i wplata je w codzienne procesy.

W rezultacie potrzeba podnoszenia lub zmiany kwalifikacji gwałtownie wzrosła. Zdobywając doświadczenie i kształcąc się w zakresie twardych umiejętności, takich jak analiza danych i biegłość w obsłudze systemów ERP, możesz wyróżnić się wśród morza kandydatów.

Uczestnicz w wydarzeniach (wirtualnie)

Przed COVID-19, to może nie być wykonalne, aby uczestniczyć w imprezie lub konferencji, ze względu na koszty lub brak czasu podróży. Oznaczało to, że było mniej możliwości dla mniej doświadczonych lub młodszych współpracowników, aby rozwijać się i nawiązywać kontakty z liderami myśli branżowej.

Dzisiaj, uczestnictwo w wydarzeniach wygląda nieco inaczej. Zamiast tradycyjnych konferencji, wiele organizacji przestawiło się na platformy wirtualne, dzięki czemu możliwości rozwoju zawodowego i nawiązywania kontaktów są bardziej dostępne dla wielu osób. Zapisując się na wydarzenie i ucząc się od inspirujących przedstawicieli branży, można uzyskać wgląd w przyszłość branży i dowiedzieć się, czego firmy poszukują u przyszłych liderów.

Uczestnictwo w wirtualnych wydarzeniach to również świetny sposób na nawiązanie kontaktów z rówieśnikami. Wiele konferencji oferuje zaplanowane przerwy, dając Ci możliwość zaangażowania się i uczestniczenia w dyskusjach z rówieśnikami i liderami branży. Tematy mogą być różne, ale dzielenie się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami może sprawić, że staniesz się ekspertem.

Innym sposobem na wirtualne nawiązanie kontaktów jest aktywność w mediach społecznościowych. Rozważ zamieszczenie swoich przemyśleń i tego, czego masz nadzieję doświadczyć podczas wydarzenia, używając konkretnych hashtagów i zamieszczając je na stronie wydarzenia lub na własnych kanałach mediów społecznościowych. W ten sposób masz możliwość zainicjowania wspaniałej rozmowy z innymi potencjalnymi uczestnikami i rówieśnikami z branży oraz zbudowania własnej sieci zawodowej.

Po wydarzeniu można również podzielić się wyciągniętymi wnioskami - może to przybrać formę postu w mediach społecznościowych lub artykułu, który można udostępnić na platformach takich jak LinkedIn. Istnieje również możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z członkami firmy, co dodatkowo podkreśli Twoje umiejętności przywódcze.

Dalszy rozwój roli lidera dzięki EQ

Wiele firm zmieniło sposób zatrudniania i przyjmowania pracowników z powodu COVID-19. Przed pandemią liderzy mogli być oceniani jedynie na podstawie swoich twardych umiejętności, takich jak opracowywanie skutecznych metod raportowania finansowego. Obecnie jednak profil lidera zmienił się, koncentrując się na treningu zachowań i wysokiej inteligencji emocjonalnej (EQ).

Aby zrobić kolejny krok w swojej karierze, należy skupić się na inteligencji emocjonalnej. Liderzy w dzisiejszym klimacie muszą być w stanie lepiej nawiązywać kontakty z zespołami i pracownikami, ponieważ wiele osób chce pracować w miejscu, w którym czuje się bezpiecznie.

Szukając nowej kariery lub stanowiska, należy być przygotowanym na omówienie konkretnych momentów, w których inteligencja emocjonalna i umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi pomogły posunąć sytuację do przodu.

Chociaż jest to umiejętność, która zazwyczaj jest wrodzona, możliwe jest rozwijanie EQ poprzez trening zachowań, ćwiczenie samoświadomości i aktywne słuchanie. Obecnie są to umiejętności, które mają największe znaczenie w miejscu pracy.

Wnioski

Chociaż wielu pracodawców zapewnia swoim pracownikom zasoby do rozwoju zawodowego i szkoleń, ważne jest, abyś wziął swoją przyszłość we własne ręce. Zanurzanie się w zewnętrznych możliwościach kształcenia, takich jak wirtualne wydarzenia, oraz kontynuowanie edukacji w zakresie branży i niezbędnych zestawów umiejętności istotnych w dzisiejszych czasach, są kluczowe dla rozwoju Twojej kariery.

Kiedy chcesz zrobić kolejny krok, upewnij się, że pokazujesz rekruterom swoją efektywność w zakresie twardych umiejętności - takich jak te, które są związane z certyfikatami - i znajomości technologii. Po drugie, ale równie ważne, pokaż im swoje umiejętności miękkie, które wyróżniają Cię spośród innych kandydatów - takie jak gotowość do wstawania i dzielenia się zdobytymi doświadczeniami oraz umiejętność nawiązywania kontaktów ze współpracownikami na wszystkich szczeblach.