Jak sądy decydują o tym, kto odpowiada za niezapłacone podatki

Jeśli dopiero do nas dołączyłeś, pierwsza i druga część tej serii omawiały sekcję 6672 Internal Revenue Code. Prawo to pozwala IRS na nałożenie kar w wysokości 100 procent należnych kwot na osoby, które są odpowiedzialne za zbieranie lub płacenie potrąconych podatków, a które umyślnie nie zbierają lub nie płacą tych podatków.

W niniejszym artykule, części trzeciej, przeanalizowane zostaną cztery orzeczenia sądowe rozstrzygające spory dotyczące Sekcji 6672, z których dwa zostały wydane na korzyść IRS, a dwa na korzyść podatnika.

Zacznijmy od Teda Necklesa, jednego ze współzałożycieli Task Enterprises. Kiedy IRS po raz pierwszy dowiedział się, że Task nie przekazał setek tysięcy dolarów z tytułu potrącanych podatków, urząd nie mógł zrobić nic, aby odzyskać pieniądze. Spółka została zamknięta w ciągu roku od założenia. IRS przejrzał kieszenie byłych członków zarządu, ale nic nie znalazł. Następnie IRS zwrócił uwagę na Necklesa, który był jednym z pierwotnych inwestorów spółki Task, ale nie należał do jej kierownictwa ani pracowników.

Śledczy IRS odkryli, że Neckles sprawował znaczną kontrolę nad wypłatami środków. Mimo że nie posiadał żadnych tytułów i nie był wynagradzany, był upoważniony do dokonywania wypłat ze wszystkich kont firmowych i podpisywał większość czeków na koncie ogólnym firmy. Neckles decydował, którzy wierzyciele zostaną spłaceni i kiedy. Co ważniejsze, wiedział o wstrzymanych, ale niezapłaconych podatkach.

Urząd Skarbowy zmusił Necklesa do zapłacenia wstrzymanych funduszy. Kiedy złożył pozew o zwrot pieniędzy, sąd uznał, że był tym, co prawnicy nazywają de facto (czyli w rzeczywistości) pracownikiem Task. Niewątpliwie mógł dopilnować, aby potrącone podatki zostały zapłacone. Ponieważ Neckles miał władzę i uprawnienia do spłacania wierzycieli i wiedział o zaległościach podatkowych, był "osobą odpowiedzialną", a zatem odpowiadał za zapłatę podatków.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Rejestracja jest w 100% bezpłatna i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości, porad i spostrzeżeń z dziedziny rachunkowości. Oprócz dostępu do tego ekskluzywnego artykułu, możesz również:


Blokada treści, ikona zaznaczeniaWyświetl

wszystkie treści AccountingWEB


Blokada treści, ikona zaznaczeniaKomentuj

artykułyDostęp do

treści terazZarejestruj sięMasz już


konto? Zaloguj się tutaj