Lista kontrolna dotycząca pracy z majątkiem osoby zmarłej

Poza planowaniem spadkowym, w przypadku śmierci klienta podatkowego pojawia się wiele innych zadań, głównie związanych z postępowaniem ze spadkodawcą. Niniejszy artykuł ma służyć jako podstawowa lista kontrolna dla księgowych zajmujących się współpracą z osobą zmarłą.

Do zaufanego doradcy zwykle dzwoni pozostały przy życiu małżonek lub inna rodzina, ale to na doradcy może spoczywać obowiązek przypomnienia, nauczenia, poinformowania rodziny i innych osób o pracy, która powstaje w momencie śmierci. Sprawy związane z majątkiem nawet średniej kadry kierowniczej, zwykłych ludzi, którzy nie są uważani za zamożnych, mogą wiązać się z dużym wysiłkiem.... i wydatkami.

Niektóre z poniższych kroków są ze sobą bardzo powiązane, a wstępne rozważania są niezliczone, ale są też zadania, które mogą być bardziej odległe.

1. Administracja ogólna i prawna

Na jak najwcześniejszym etapie doradca lub wykonawca testamentu może chcieć nakreślić harmonogram przewidywanych działań. Jeśli sytuacja nie jest dla Ciebie zbyt częsta, zastanów się nad znalezieniem źródeł pomocy, w tym urzędników sądu probacyjnego lub nawet adwokata rodzinnego. Zastanów się także, jakiej edukacji i pomocy może potrzebować wykonawca testamentu, biorąc pod uwagę koszty.

Ustal z prawnikiem klienta, czy postępowanie probacyjne jest konieczne. W niektórych stanach obowiązują przyspieszone procedury dla mniejszych majątków. Jako doradca zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w danej jurysdykcji, określającymi, kiedy postępowanie probacyjne jest konieczne oraz jakie aktywa podlegają postępowaniu probacyjnemu.

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Rejestracja jest w 100% bezpłatna i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości księgowych, porad i spostrzeżeń każdego dnia. Oprócz dostępu do tego wyjątkowego artykułu, możesz:


Blokada treści, ikona zaznaczenia


Przeglądać wszystkie treści
AccountingWEBBlokada
treści
, ikona zaznaczenia


Komentować artykułyDostęp do

treści terazRejestracjaMasz już

konto? Zaloguj się tutaj