Dlaczego dobre prowadzenie ksiąg rachunkowych ma znaczenie

Dlaczego dobra księgowość ma znaczenie

Jako właścicielka firmy księgowej, która specjalizuje się w pomocy małym i średnim firmom oraz organizacjom non-profit, pomogłam wielu klientom uporządkować ich księgi rachunkowe i zaoszczędzić pieniądze. Podczas procesu rozpoczynania działalności nie jest łatwo uporządkować księgi po tym, jak były one zaniedbywane przez dłuższy czas. W wielu przypadkach właściciel/dyrektor skupiał się na klientach, członkach i/lub uczestnikach programu, a księgowość i inne procesy biurowe ginęły w natłoku spraw. Na dłuższą metę może to być bardzo szkodliwe, ponieważ naprawianie ksiąg po fakcie jest droższe i bardziej czasochłonne niż stworzenie dobrego systemu na samym początku.

Oto kilka ważnych powodów, dla których dobra księgowość ma znaczenie i jak zła księgowość może zaszkodzić Twojej firmie:

Podejmowanie lepszych decyzji biznesowych
Czy zdarzyło Ci się kiedyś otrzymać niewłaściwe wskazówki? Jeśli tak, to prawdopodobnie znalazłeś się w niewłaściwym miejscu i straciłeś cenny czas, zanim dotarłeś do celu. Taka sama frustracja może wystąpić, jeśli dokumentacja finansowa jest niedokładna i nieaktualna.

Sprawozdania finansowe są mapą do podejmowania właściwych decyzji biznesowych dotyczących Twojej praktyki. Niedokładne zrozumienie sytuacji finansowej, w tym kluczowych wskaźników efektywności, może prowadzić do podejmowania błędnych decyzji, które mogą mieć wpływ na działalność firmy. Na przykład, w krótkim okresie, jeśli nie rozumiemy wpływów i wypływów gotówki, możemy mieć do czynienia z debetami, opłatami za opóźnienia i trudnościami w terminowym wypłacaniu wynagrodzeń. W dłuższej perspektywie, jeśli nie znamy rentowności sprzedaży, możemy przegapić okazje do zainwestowania środków w bardziej dochodowe obszary działalności i wyłączyć z zapasów mniej dochodowe produkty. Podobnie w organizacjach non-profit, jeśli nie znasz prawdziwych kosztów swoich programów, możesz podejmować złe decyzje dotyczące tego, w które programy zainwestować więcej środków. Tym nieprzyjemnym sytuacjom można zapobiec, prowadząc dokładne księgi i rejestry oraz poświęcając czas na ich zrozumienie i zrozumienie, w jaki sposób mogą one pomóc w zarządzaniu działalnością.

Ułatwienie możliwości finansowania
Czy chcesz rozwijać swoją działalność? W tym celu może być konieczny zakup nowego sprzętu i technologii lub modernizacja biura. Podobnie jak wiele innych organizacji, być może będziesz musiał skorzystać z możliwości kredytowych. W takim przypadku potencjalni wierzyciele będą chcieli sprawdzić, czy firma jest w stanie spłacać kredyty, dlatego posiadanie aktualnych sprawozdań finansowych jest koniecznością. Złe prowadzenie ksiąg rachunkowych może mieć negatywny wpływ na możliwość uzyskania finansowania niezbędnego do osiągnięcia celów rozwojowych. Co ważniejsze, dokładne zrozumienie swojej sytuacji finansowej może pomóc w podjęciu decyzji o tym, czy firma jest w stanie się rozwijać i co będzie potrzebne do utrzymania działalności.

Zarządzanie ryzykiem związanym z przestrzeganiem przepisów podatkowych
Dokładna dokumentacja finansowa jest niezbędna do prawidłowego wypełniania deklaracji podatkowych i może zminimalizować ryzyko kontroli i/lub kar podatkowych. Firmy, które mają złe praktyki księgowe, zazwyczaj składają zeznania podatkowe z opóźnieniem i/lub nie posiadają odpowiedniej dokumentacji na poparcie swoich zeznań. Powoduje to zaczerwienienie się IRS. Jeśli zostaniesz skontrolowany i nie będziesz w stanie udowodnić swoich dochodów i odliczeń, skutki mogą być kosztowne dla Twojej organizacji.

Uporządkuj swoją dokumentację
W początkowej fazie działalności zrozumiałe jest, że koncentrujesz się na obsłudze klientów, kontrahentów i uczestników programu. Jednak, aby zapewnić rozwój firmy lub organizacji non-profit, należy mieć jasny i dokładny obraz sytuacji finansowej - innymi słowy, dobra księgowość ma znaczenie! Aby móc nadal poświęcać swój czas i energię na to, co najważniejsze, warto rozważyć korzyści płynące z powierzenia wszystkich lub części funkcji księgowych renomowanej firmie zewnętrznej. Doświadczony profesjonalista może nie tylko pomóc w prowadzeniu dokładnej i terminowej dokumentacji finansowej, ale także usprawnić działania zaplecza biurowego dzięki usprawnionym procesom i zintegrowanym rozwiązaniom technologicznym. Prowadzi to do podejmowania lepszych decyzji finansowych związanych z prowadzoną praktyką.

Jak Consultance Accounting może pomóc: Consultance wykorzystuje wyjątkowy talent, sprawdzone procesy i najlepsze platformy technologiczne, aby dostarczać terminowe i dokładne rozwiązania finansowe, które pomagają małym i średnim organizacjom poprawić produktywność, zwiększyć rentowność i osiągnąć wyznaczone cele. Wykorzystujemy technologie oparte na chmurze, które integrują się ze sobą w celu usprawnienia procesu. Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania i/lub potrzebujesz więcej pomocy.