Nie ma odliczenia na cele charytatywne bez odpowiedniej wyceny

W nowej sprawie Sądu Podatkowego (Pankratz, TC Memo 2021-26 3/3/21), odliczenia na cele charytatywne zostały odrzucone, ponieważ rzeczoznawca nie spełnił wymaganych standardów.

Kontekst: Ogólnie rzecz biorąc, podatnik może odliczyć godziwą wartość rynkową (FMV) nieruchomości posiadanej dłużej niż rok. Na przykład, jeśli pięć lat temu kupiłeś rzeźbę za $2,000, której obecna wartość rynkowa wynosi $10,000 i przekazałeś ją do muzeum, możesz odliczyć pełne $10,000. Nie ma podatku od $8,000 wzrostu wartości - nigdy.

Jednakże, darczyńca dokonujący bezgotówkowej darowizny na cele charytatywne przekraczającej $5,000 musi uzyskać kwalifikowaną wycenę nieruchomości. Wycena, która jest podsumowywana na formularzu 8283 i zazwyczaj dołączana do zeznania podatkowego, musi być przygotowana przez niezależnego rzeczoznawcę w terminie składania zeznania, plus ewentualne przedłużenia, za rok, w którym dokonano darowizny. Zawiera on opis nieruchomości, kwalifikacje rzeczoznawcy, daty wyceny, zastosowaną metodę wyceny oraz konkretną podstawę wyceny.

Jeśli te wymagania nie są spełnione, odliczenie nie jest dozwolone. Wyjątek: Odliczenia nie można odmówić, jeżeli można wykazać, że nieuzyskanie wykwalifikowanego rzeczoznawcy wynikało z uzasadnionej przyczyny, a nie z umyślnego zaniedbania.

Fakty dotyczące nowej sprawy: Podatnik, mieszkaniec Południowej Dakoty, był odnoszącym sukcesy patologiem i wiodącym autorytetem w swojej dziedzinie. W latach 208 i 2009 dokonał kilku dużych darowizn bezgotówkowych na rzecz organizacji charytatywnych, w tym trzech następujących darowizn:

Zarejestruj się za darmo, aby kontynuować czytanie

Jest to w 100% darmowe i zapewnia nieograniczony dostęp do najnowszych wiadomości księgowych, porad i spostrzeżeń każdego dnia. Oprócz dostępu do tego ekskluzywnego artykułu, możesz:


Blokada treści, ikona zaznaczenia


Przeglądać wszystkie treści
AccountingWEBBlokada
treści
, ikona zaznaczenia.


Komentować artykułyDostęp do

treści terazRejestracjaMasz już

konto? Zaloguj się tutaj